Wspomnienie o JADWIDZE KRZYSZTAŁOWICZ

9 grudnia 2023 roku pożegnaliśmy współzałożycielkę Tarnowskiej Rodziny Katyńskiej, Jadwigę Krzyształowicz – córkę kpt. Henryka, Tadeusza Narożańskiego zamordowanego przez NKWD w Katyniu.

     Śp. Jadwiga Krzyształowicz urodziła się w pierwszy dzień wiosny 1933 r. w miejscowości Brody niedaleko Lwowa. Ostatni raz widziała swojego ojca we wrześniu 1939 r.  Rodzina  musiała opuścić mieszkanie oficerskie w Brzeżanach­ i uciekać do Brodów. Kiedy zaczęły się nocne obławy i wywożenie Polaków, rodzin oficerów przetrzymywanych w obozach oraz zsyłka na Syberię, do Kazachstanu, Jadwiga z mamą i siostrą Barbarą uciekły do Tarnowa. Jadwiga, która odziedziczyła talenty plastyczne po rodzicach,  ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Została nauczycielką i uczyła „rysunku” w Liceum Krawieckim w Tarnowie. Rozwijała swoje zdolności artystyczne malując obrazy, ikony i portrety.

     Pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku zaczęto ujawniać prawdę o Katyniu i tragedii polskich oficerów więzionych w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. W tym czasie okazało się też, że w Tarnowie mieszka wiele  rodzin, które w wyniku zbrodni katyńskiej straciły swoich najbliższych. Przystąpiono do tworzenia Koła Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia. Śp. Jadwiga zaangażowała się w działalność organizacji, która kultywuje pamięć o ofiarach tamtej zbrodni.  Prowadziła kronikę, w której dokumentowała  działalność Stowarzyszenia oraz  historie dotyczące poszczególnych rodzin. Jest to bogaty zbiór opisów i ilustracji. Dzięki  zdolnościom artystycznym i  żmudnej pracy śp. Jadwigi Stowarzyszenie posiada sztandar, który jest prezentowany podczas  uroczystości patriotycznych. W 2000 r. uczestniczyła w otwarciu Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Droga Jadwigo, zawsze będziesz obecna w naszej pamięci jako osoba wyjątkowo ciepła, otwarta i wrażliwa, a owoce Twojej pracy będą nam towarzyszyć w naszej działalności.