Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia

W związku z upływem 3-letniej kadencji Zarządu zwołano Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia na dzień 30 maja 2026 r. Prezes Zarządu i Skarbnik przedstawili sprawozdanie z działalności w latach 2023-2026. Wszyscy uczestnicy jednogłośnie przyjęli sprawozdania i Zarząd otrzymał absolutorium. Następnie przeprowadzono wybory. Prezesem ponownie został Henryk Słomka-Narożański, wiceprezesami zostali: Monika Chłopecka, Mieczysław Śliski, Sekretarzem Zbigniew Mirosławski, Skarbnikiem Zenon Szostak, członkiem Zarządu Beata Zuba.

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI ZARZĄDU

        STOWARZYSZENIA RODZIN KATYŃSKICH W TARNOWIE

za lata  2023 – 2026

27 maja 2023 roku odbyło się Walne Zebranie członków Stowarzyszenia na którym wybrano zarząd w następującym składzie:

Prezes Zarządu: Henryk Słomka-Narożański

Wiceprezes: Monika Chłopecka

Wiceprezes: Mieczysław Śliski

Sekretarz: Danuta Mirosławska

Skarbnik: Zenon Szostak

2 listopada 2016 roku Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w ewidencji stowarzyszeń zwykłych prowadzonych przez Prezydenta Tarnowa pod nr 3.

Stowarzyszenie posiada własną siedzibę w Szkole Podstawowej Nr 8 przy ulicy Bitwy pod Studziankami 5 na podstawie płatnej umowy najmu przedłużanej w każdym kolejnym roku. Zebrania członków odbywają się w każdą ostatnią sobotę miesiąca za wyjątkiem miesięcy wakacyjnych, grudnia i stycznia. Kapelanem Stowarzyszenia jest ks. Zbigniew Guzy.

Każdego roku w styczniu organizujemy spotkanie opłatkowe na które zapraszamy inne organizacje patriotyczne, przedstawicieli UMT podczas którego oprócz tradycyjnych życzeń jest przedstawiana informacja o naszej działalności w mijającym roku.

5 marca każdego roku w kolejne rocznice podpisania przez Stalina w 1940 r. rozkazu o likwidacji obozów, w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie zamawiamy w kościele xx. Filipinów mszę św. za pomordowanych w Katyniu i innych miejscach byłego ZSRR oraz składamy światła pamięci przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

W kwietniu każdego roku wspólnie z UMT organizujemy miejskie uroczystości rocznicowe poświęcone zbrodni katyńskiej. Zawsze jest to msza św. w kościele xx. Filipinów a potem ciąg dalszy przy Grobie Nieznanego Żołnierza z udziałem władz miasta, młodzieży i mieszkańców Tarnowa.

W 2025 roku i 2026 zorganizowaliśmy w Alei Dębów Katyńskich biegi sztafetowe „Katyń… 1940 – biegamy bo pamiętamy”. Uczestnikami biegu była młodzież klas 7 i 8 szkół podst. oraz szkół średnich a także wszyscy, którzy wyrazili chęć udziału. W 2025 roku było ok. 300 uczestników a w bieżącym roku ponad 250 (najstarszy liczył 89 lat nasz członek p. Stanisław Wróblewski, a najmłodszy uczestnik 1,5 roku) Były nagrody, statuetki i okolicznościowe medale.

W kwietniu każdego roku współorganizujemy wydarzenie kulturalne przygotowywane przez jedną ze szkół opiekujących się dębami w Alei. W latach obecnej kadencji była to młodzież : III LO, I LO i ZSOiT. Przedstawienie, akademia odbywa się w Domu Kultury Westerplatte z którym nawiązaliśmy współpracę i dzięki przychylności kierownictwa
P. Doroty Omylskiej możemy organizować kolejne uroczystości rocznicowe.

Patronaty honorowe na obchody kolejnych rocznic udzielili:

Pani Urszula Augustyn Poseł na Sejm RP,

Pani Izabella Sariusz – Skąpska Prezes Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich,

Pan Jakub Kwaśny Prezydent Tarnowa,

Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego.

Środki finansowe na organizację biegów sztafetowych pozyskaliśmy z UMT, Urzędu Marszałkowskiego, sponsorów (sklep Decathlon, f-ma Zigra, Mariana Misia). W bieżącym roku musieliśmy uzyskać numer Regon i NIP, które niezbędne były do złożenia wniosku o grant w Urzędzie Marszałkowskim. Dzięki bardzo dobrze przygotowanemu wnioskowi otrzymaliśmy 4000 zł na zorganizowanie biegu.

Jesteśmy zapraszani na liczne uroczystości patriotyczne organizowane przez UMT, ale i także przez organizacje patriotyczne. Zawsze także nasza delegacja z opaskami składa wiązanki kwiatów bądź światła pamięci na uroczystościach, także tych, gdzie uczestniczy nasz poczet sztandarowy.

Jesteśmy także widoczni w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie podczas ważniejszych świąt państwowych reprezentuje nas wiceprezes Mieczysław Śliski.

Powodem naszej dumy jest „Aleja Dębów Katyńskich” w powstającym Parku Westerplatte. Jest to miejsce nie tylko odpoczynku dla mieszkańców, ale refleksji i przekazywania historii o Katyniu najmłodszym.

W tej kadencji naszym staraniem w 2025 r. posadzono kolejny dąb poświęcony por. Janowi Ignacemu Wróblewskiemu zamordowanemu w Katyniu.

Zawsze w czerwcu każdego roku spotykamy się w Świebodzinie gdzie jesteśmy goszczeni przez Mieczysława Misiewicza w Jego uroczej zagrodzie.

Na bieżąco jest prowadzona nasza strona internetowa trk.info.pl

Ze względów formalnych musieliśmy zmienić miejsce przechowywania sztandaru z KIK do Liceum Społecznego im. Ks. Józefa Tischnera.

Za 3 letni okres kadencji dziękuję:

Wiceprezesom:

  1. Monice Chłopeckiej m.in. za perfekcyjne przygotowanie i zorganizowanie biegów sztafetowych „Katyń..1940 – biegamy bo pamiętamy”
  2. Mieczysławowi Śliskiemu za godne reprezentowanie nas na uroczystościach w Dąbrowie Tarnowskiej
  3. Pani Sekretarz p. Danucie Mirosławskiej (za profesjonalne protokoły)
  4. Panu Skarbnikowi p. Zenonowi Szostakowi (za pilnowanie finansów Stowarzyszenia)
  5. Jackowi Robakowi i Wiesławowi Wróblewskiemu za udział w poczcie sztandarowym.
  6. Zbigniewowi Mirosławskiemu za pomoc w znalezieniu nowej siedziby dla sztandaru.

Urzędowi Miasta Tarnowa za wzorcową współpracę i pomoc w organizacji naszych uroczystości rocznicowych.

Dziękuję wszystkim członkom, którzy uczestniczą w życiu naszego Stowarzyszenia i wspomagają Zarząd w pracach na rzecz pamięci o zbrodni katyńskiej.

sprawozdanie przygotował:                                         Tarnów 30.05.2026 r.

Henryk Słomka-Narożański

­