83 rocznica ZBRODNI KATYŃSKIEJ

13 kwietnia nasza delegacja uczestniczyła w uroczystości katyńskiej  w Sufczynie gm. Dębno. Przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym, gdzie znajduje się obelisk, informujący o Dębach Pamięci posadzonych w 2009 roku (nie istniejących już dzisiaj) dla uhonorowania aspiranta Policji Państwowej Antoniego Rusina i porucznika WP Alojzego Antonina Rusina,  złożono znicze i wiązanki kwiatów. W uroczystości oprócz  rodziny ofiar zbrodni katyńskiej uczestniczyła liczna rzesza uczniów szkół ze sztandarami, Starosta Brzeski, władze Gminy Dębno, a także przedstawiciele służb mundurowych.

 

 

14 kwietnia w Domu Kultury „Westerplatte” w Tarnowie odbyła się uroczystość dla młodzieży tarnowskich szkół, przygotowana przez IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II. Wystąpił chór, zespół muzyczny z wokalistami, recytowano wiersze Marian Hemara, a okolicznościowy wykład wygłosił dr Marek Smoła. Przygotowano też wystawę „Katyń – ocalić od zapomnienia”.  W uroczystości uczestniczyła zastępca Prezydenta Bogumiła Porębska, przedstawiciele organizacji patriotycznych, przedstawiciele Tarnowskiej Rady Seniorów, młodzież szkół opiekujących się dębami w „Alei Dębów Katyńskich”, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej i członkowie naszego Stowarzyszenia. Relację z uroczystości można zobaczyć:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02JGGFkTmASo1RADFQ4MryrWsq6yxjWHGQwrGyL

nrJYiNZyHJu8DSAgHwv4NZe9AD6l&id=100064471161147

 

 

16 kwietnia uczestniczyliśmy w uroczystościach miejskich organizowanych pod patronatem Prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli oraz naszego Stowarzyszenia. Po mszy św. w kościele xx. Filipinów odbyła się uroczystość patriotyczna pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Tarnowie podczas wystąpienia mówił m.in. o złym stanie cmentarza w Katyniu, o zdjęciu przez Rosjan polskich flag, o rakietach które spadły na cmentarz w Charkowie o likwidacji Stowarzyszenia Memoriał, laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2022.

W uroczystościach uczestniczyła Pani Poseł Urszula Augustyn, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, prezydent miasta Roman Ciepiela, przedstawiciele Rady Miejskiej, służby mundurowe, przedstawiciele organizacji patriotycznych i poczty sztandarowe tarnowskich szkół oraz mieszkańcy Tarnowa.